Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Kniha: Expres Praha – Radotín

Autor: Pavel Bušta (Eddiesiska)
Cena vč. DPH: 190,-

 • Objednat
 • Sdílej na Facebooku
  Kniha vychází 10. 10. 2011 u nakladatelství Mladá fronta - předobjednat knihu je možné na www.martindanes.com

  Autor o knize:

  Popisů krize dospívání najdeme v domácí i světové literatuře bezpočet. Autoři rozpomínající se ve zralém věku na tuhle etapu si leccos nevybaví a něco zas přikryjí nánosem sladké nostalgie. Povídkový debut Pavla Bušty je v uvedeném ohledu čestnou výjimkou: vzhledem k tomu, že jej začal psát na samém prahu plnoletosti, neměl se dnes devatenáctiletý autor nač rozpomínat.
  Petr, autorovo alter ego žijící na poklidném pražském předměstí, v 17 příbězích upřímně a až klinicky přesně mapuje své fyzické a duševní zrání poznamenané konflikty s rodiči, učiteli, vrstevníky… i se sebou samým. Vyprávění postrádá obvyklý neduh teenagerských textů – nadutost, sebestřednost, neschopnost sebereflexe - a naopak srší vtipem a břitkou ironií. Puberťák s tváří zarudlou pučícím akné se v něm dokáže hlasitě vysmát i vlastním nezdarům, nad nimiž by jiní možná plakali.  Ukázka z knihy:


  Když jsem první lednový pátek vycházel ze zaměstnaneckých šaten obchodu, v němž jsem se už půl roku jako brigádník pachtil za mrzkým mamonem, vlétla mi do cesty mladá zákaznice. Délku jejích nohou, které končily nejspíš někde za odvrácenou stranou Měsíce, podtrhovala kraťoučká sukně a pod rozepnutou bundou se dmula dvě velká ňadra.
  V mžiku jsem se zasnil a představil si je holá, s dvěma drobnými, temně rudými bradavkami, uhnětenými určitě samotným Dionýsem, jenž na ně v opilé radosti ukápl dvě kapky vína...
  Mou poetickou představu mi tahle žena vzápětí vyhnala z hlavy mnohem živočišnější vizí. Vrhla se ke mně, popadla mě za límec debilního brigádnického trika a přitáhla si mě k sobě. Můj obličej se octl asi patnáct centimetrů od toho jejího. Měla jemnou pleť barvy oliv a světlemodré oči. Dýchala přerývaně.
  „M-m-m-m...“ mumlala mi do tváře svým žvýkačkovým dechem.
  Snad za to mohla má kocovina doznívající z nedávných oslav konce loňského roku, že jsem si její rozrušení vysvětlil neovladatelným chtíčem. Ano, chce mě. Hned teď a tady. O tomhle okamžiku jsem snil celou dobu, co jsem předstíral, že v obchodě pracuji. O tom, že přijde jedna z krásných neznámých, jichž se za směnu dalo v supermarketu zpozorovat povícero, a místo obvyklých pohrdavých pohledů mě zasype polibky, já ji zatáhnu do skladu, poliji roztavenou čokoládou z regálu, zkropím šampaňským a pak se spolu oddáme vášni na obří hromadě kukuřičných lupínků. Předtím ještě – jako třešničku na dortu – přiměju batolata z barevné etikety plín, aby se koukala a záviděla mi, jak do ní vnikám... Anebo bych ji mohl zatáhnout do výtahu a rozdat si to tam s ní na stojáka. Výhodou byla kratší vzdálenost, co nás od něj dělila. Tahle kočička byla totiž pěkná tak, že bych to cestou do skladu nemusel vydržet a mohl předčasně ejakulovat.
  „M-m-m...“ opakovala a třeštila na mě roztouženě svá kukadla.
  Zajel jsem jí rukou pod sukni, pevně jí stiskl zadek a přilepil se na ni tak, až jsme se dotýkali pohlavími.
  „Milovat se?“ napověděl jsem jí hlubokým hlasem, který měl znít jako Pierce Brosnan (v originálním znění, s titulky). „Nebo dokonce...“ naklonil jsem se a něžně jí zašeptal do ouška: „mrdat?“
  Hrubě mě odstrčila a podrážděně vykřikla:
  „Co si to dovoluješ, ty jeden malej uhrovatej spratku?!“
  Moje libido jako by v mžiku dostalo kopanec do rozkroku. Situace byla o něco jasnější, pořád jsem ji však nechápal docela.
  „Ale vždyť jste...“ vykročil jsem zas o krok k ní a přišlápl si rozvázanou tkaničku tak nešťastně, že jsem skoro upadl.
  „Nepřibližuj se ke mně, ty sprosťáku!“ zaječela.
  „Co mělo teda znamenat to m-m-m?“ sondoval jsem udiveně, a masíroval si přitom spánky, do nichž se její ostrý křik zařízl jako nabroušená břitva.
  „Myš, ty vole!“ zařvala a dupla si, až se chmýří na jejích kozačkách zachvělo.
  počet stran: 176 stran

  Komentáře

  Přezdívka:
  Obsah komentáře:
  Komentář vložen: 8.01.2014 9:50jpe |

  Ahoj/Dobrý den, rád bych nabídl možnost prodeje knihy v rámci akce "mezináridní den knihy a autorského práva", poddrobnosti jsou na nástěnce.

  Díky,

  Jirka Pešaut (JPE)

  Komentář vložen: 21.09.2013 11:58AIR MAX |

  I wanted to follow along and let you know how considerably I cherished discovering your web blog today. I will consider it a honor to work at my office and be able to make use of the tips shared on your blog and also get involved in visitors' reviews like this. Should a position of guest article writer become offered at your end, make sure you let me know. nike free 5.0 http://www.sicticino.ch/hinweis.asp.

  Komentář vložen: 24.12.2011 10:21eddiesiska |

  Enethen, moc děkuju! :-)

  Jpe, rovněž velké díky. Zároveň se musím omluvit, že jsem ještě nepřidal reakci na Elenu, ale bohužel jsem její čtení musel někde za polovinou přerušit (jako jsem přerušil spoustu jiných věcí), neboť mě potkala dost nepříjemná věc, co mi vzala chuť na kdeco. Slibuju však, že jak se z toho vyhrabu, dám vědět.

  Tak ještě jednou díky za komentáře a přeju vám pěkné svátky!

  Komentář vložen: 23.12.2011 21:04enethen |

  Málem jsem umřela smíchy, při ukázce :D Tu knihu chci :DDDD
  Milý Ježíšku ..

  Opravdu přeji velký úspěch !!!

  Komentář vložen: 17.12.2011 16:24jpe |

  Tuto knihu mohu s klidným srdcem doporučit. Připadal jsem se, že je o mně, když mi bylo šestnáct. Přesto to není pouze o dospívání, některé povídky nutí k zamyšlení.
  Navíc jsem se při čtení několikrát opravdu od srdce zasmál. Díky, za dobrou knihu.

  Komentář vložen: 25.11.2011 22:21jpe |

  Zatím mám rozečteno, ale již nyní musím říci, že mi kniha udělala obrovskou radost. Jednak proto, že ji mám i s věnováním, ale také proto, že mě vrátila o pětadvacet let zpět a bavím se.
  Také mám radost z toho, že je vidět Tvá kniha v knihkupectví, je skvělé když se prosadí tak mladý člověk. Fandím Ti :-)

  Komentář vložen: 11.11.2011 18:58Eddiesiska |

  Jé, to jsem strašně rád, že ses k tomu mýmu výplodu dostala! ;-) A díky moc za milý slova...

  Komentář vložen: 11.11.2011 13:17Marionetta |

  právě jsem dočetla a krom toho, že jsi viníkem neskutečného bordelu (kdo by měl čas uklízet když nejde přestat číst;-)),jsi taky výborný autor. Občas jsem až slzela smíchy, je to přesně můj šálek kávy. Dodatečně gratuluju k vydání, je skvělá:-)

  Komentář vložen: 4.11.2011 0:16pavlikovaruzenka |

  dala sem to i samostatně.

  Komentář vložen: 4.11.2011 0:15pavlikovaruzenka |


  RECENZE KNIHI PANA EDIHOESISKI – EXPRES PRAHA RADOTÍN


  Pokut se nestylizujete za zádumčiví, krvelační, či přemoudřelí hňupi, máte rádi srandu a humor tak suchí, aš vám visichá jazik f hubje, doporučuju přečíst si kníšku edihoesiski, našeho tadídlenc uživatele. A diš hňupi ste, klidně si ji přečte tajně a nikomu o tom neříkejte. Fšak co, pobavíte se, nikomu ani muk, abiste si neskazili image.

  Pan ediesiska se menuje civilním ménem Pavel Bušta. Že bi si zvolil rači pseudonym, tak o tom nevím.
  Jeho kníška se nazívá – Expres Praha Radotín.
  Vidala ji Mladá fronta. Tak i podle toho se pozná, že je to talent. Jinak bi devatenáctiletému ušákovi kníšku těško vidali, že jo.
  Dokonce se stal nejmlatším autorem toho vidavatestsfí. Gdo bi o tom nesnil? Já, kupříkladu rozhodně.
  No a o čem ta kníška je?
  Čtenář má silní podezření, že se jedná o povítky autobiografické. Ofšem netřeba se bát. Nebudete zavaleni slzavím údolím nepochopeného puberťáka. To se ví, furt se mu něco nedaří. Rodina, holki a tak, jak uš to bívá. Ofšem je to napsáno tak živje a ftipně, že já, Růženka, sem musela každou chfíli přestat číst, abi sem se viřechchtala a utřela si slzi.
  Vůbec ze sebe nedělá žádní hogo fogo velkí talent, ale správního kluka, co hulí, chlastá a chce si za každou cenu zašukat.
  Pot tím fším je cítit i zamišlení, jak to na tom divním sfětě chodí.
  Napsáno kultivovaním, leč břitkím jazikem.
  Dávám 5 bing s pjeti a na vrch 5 tripů.
  Jo, pane edííí, na onoho popularního českého spisovatele mám stejní názor.

  Jo, autogramiádu má v radotinskí knihovně, f pondělí 7.11 f 19 hodin. Adresa: Lučanská 1406, Praha 5 – Radotín.

  Jinak je to fešák, to jen tak na okraj. Tak diš chcete potpis prvotini ot budoucího, slavního spisovatele, šup tam. To se viplatí!

  Vaše vjerná, nadšená Růženka.


  Komentář vložen: 2.11.2011 13:35Eddiesiska |

  Obávám se, že po radotínských stráních se povalují akorát hromady odpadků od zastavivších řidičů, nikoli perspektiva lepší ekonomické situace pro kohokoli...

  Komentář vložen: 1.11.2011 21:46J.Švejcárek |

  Hmmm... nedá se svítit, ale snaha byla... snad se ten mecenáš někde vyloupne a nebo narazíš v radotínských stráních na naftu.

  Komentář vložen: 1.11.2011 11:43eddiesiska |

  No jo no, není moc dějová, spíš popisná...

  Kdybych měl tip na nějakou málo hlídanou, dávno už je vykradená! :D

  Komentář vložen: 31.10.2011 17:29J.Švejcárek |

  Eddie - k tá titulní povídce: mě to připadá jenom jako takový povídání, člověk furt čeká že se něco stane, vleče se to a pak je konec. Chápu, že k ní máš jinej vztah, když tam píšeš o věcech a lidech který znáš a denně potkáváš, ale člověku, který neví vo co go to přijde trochu nudný...

  P.S. s tím mecenášem... já snad pudu vykrást nějako banku... nemáš tip na nějakou málo hlídanou???

  Komentář vložen: 31.10.2011 15:17Eddiesiska |

  Švejci, děkuju převelice za odezvu! To, že se ti nelíbily ty dvě povídky, jež se tu knihu snaží nějak tématicky pojit, je docela sranda :D Ale chápu to, ta poslední například ani není moc povídka, pouze taková dovysvětlující tečka, miniaturní post factum. Titulku mám vcelku rád, ale chápu, že ta reportážnost nemusí sedět všem, ne každej má k tomu nádraží takovej vztah jako já...

  Každopádně ještě jednou děkuju za tvoje hodnocení i za koupi knihy...doufám, že nějaká druhá kniha bude, už jsem ji začal psát a jde o souvislej příběh, ale moc nevím, jak to současně se školou budu stíhat...kdyby tak byl člověk nezávislej na vzdělání a na penězích (tímto jemně vyzývám rozhazovačné mecenáše k adopsci mé chudé maličkosti) :-)

  Komentář vložen: 30.10.2011 13:31J.Švejcárek |

  Chtěl jsem napsat připomíná Urbana, vypadlo mi slůvko...

  Komentář vložen: 30.10.2011 13:29J.Švejcárek |

  Ědíku, tak jsem tu ale místo Švejcárkova kritického oka se recenze zhostí mnohem poetičtější a ušlechtilejší duše PavlíkoRůženčina. Budiž ti milostiva!

  Za sebe ale říkám jedno: kam se na tebe serem! Krásně jsi nám ukázal, že se daj psát povídky i bez mrtvejch tatínků a holčiček na jejich koncích! Místy mi tvé vyprávění (možná je to jen můj dojem) svým temně groteskním stylem Urbana a snad v ještě lepší formě než Urban sám... titulní povídka se mi ale říkám upřimně moc nelíbí a skoro bych jí z té knihy vyhodil (což nejde) a v posledním zastavení s limuzínou je možná až příliš takového (jak to správně pojmenovat abych neurazil) skoro až patosu nebo spíš patriotismu za každou cenu který bych u tebe spíš nehledal ale zároveň jsi jedním z mála autorů, kterému jsem ho ochoten uvěřit, ač zní neuvěřitelně.

  Tolik tedy za sebe a zbytek nechť dosápou jiní. Psaní zdar a už se těšíme na druhou!

  Komentář vložen: 18.10.2011 16:05Eddiesiska |

  JPE - knihu jsem včera posílal, promiň mi to malé zdržení, snad jej vynahradím tak, že po tobě nebudu chtít poštovné ;-) (mohl jsem ti ji předat i osobně, ale nevím, jak na tom jsi s časem - já moc dobře ne...)

  Komentář vložen: 18.10.2011 16:04Eddiesiska |

  Ahoj, to mě velice těší, díky moc ;-) A šetření se rozhodně nebojím :-)

  Komentář vložen: 17.10.2011 18:36J.Švejcárek |

  Ahoj,

  knihu mám od čtvrtka, až dočtu, písnu ti sem nějakou recenzičku. A neboj, šetřit tě nebudu!

  Komentář vložen: 15.10.2011 23:04jpe |

  Souhlasím s Hladovcem, myslím, že stojí za to si Tvou knihu přečíst.

  Komentář vložen: 17.09.2011 17:24Eddiesiska |

  Hladovče, díky moc! Ta ukázka je jenom začátek jedné povídky, která se nakonec točí kolem té myši, ani nevím, jestli jsem to vybral správně. Vyřízl jsem kousek knihy trochu bezmyšlenkovitě, ale co...

  Obal se mi taky líbí, i když je trochu křiklavý, dělala mi ho jedna strašně milá slečna grafička, takovej rozvernej skřítek:-)

  A bohužel nejsem deset let mrtvý...jsem sotva dvacet let živý. Ale kdyby ses rozhodl pro mou knihu, byl bych hrozně rád :-)

  Komentář vložen: 17.09.2011 15:30hladovec |

  Eddie - nelení! Tak to má být! Ukázka je víc než slušná :) Gratuluju a vážně mě to těší. Obal je taky povedený :)....Ach jo, když těch knih je na světě tolik...a času málo. ( pravidlo, že autor musí být prověřený časem, čili deset let mrtvý) po tobě chtít asi nemůžu :)..Ještě to promyslím.Ty jsi jeden z těch u kterých, by to mohlo stát za to :)

  Komentář vložen: 16.09.2011 11:00sepotvkorunachstromu |

  ..hotovo:-)))

  Komentář vložen: 16.09.2011 10:56sepotvkorunachstromu |

  ..dobře..dík..zkusím to..))
  ..nemáš vzkutku zač..)))

  Komentář vložen: 16.09.2011 10:53eddiesiska |

  Stačí jenom kliknout na slovo "formuláře" na úvodní stránce (je to v tom článečku o knize)...pak do první kolonky napíšeš své jméno, do druhé e-mail a do té největší počet kusů. Pokud by ti to i přesto nešlo, napiš mi svůj mail a já už to předám dál;-) A děkuju za zájem :-)

  Komentář vložen: 16.09.2011 10:50sepotvkorunachstromu |

  ..edíí..tam nemůžu najít ten formulář..
  ..se tam mám zaregistrovat..nebo jak to chodí?
  ..sem děsné kopyto..víš?

  Komentář vložen: 16.09.2011 10:43sepotvkorunachstromu |

  ..tak jooo..předobjednám..)))
  ..tu drezínu taky beru..abyste pomalu vyrazili..))

  Komentář vložen: 16.09.2011 9:34eddiesiska |

  Švejci, další knížka může bejt trochu nejistej podnik, raději ti pošlu krabicák v dohledné době :-)

  JPE, díky moc. Je to pro mě vážně zvláštní (trochu nepatřičný) pocit, když jsem v katalogu MF vedle Lustiga a Hrabala...

  Šepot, dálka nevadí, můžeme pro tebe zajet na drezíně :-) Kdybys opravdu chtěla tu knížku s podpisem, stačí si ji předobjednat na uvedené adrese (www.martindanes.com), řekl bych, že velká část předobjednávek bude podepsaná...minimálně ta pro tebe určitě:-)

  Komentář vložen: 16.09.2011 8:28sepotvkorunachstromu |

  ..juuuuuuu..Edíííkuuu..gratulujuuu..)))
  ..tak tu musím mít..ukázka vypadá skvěléééé..)))
  ..sakryš..škoda..že to mám daleko..bych se k vám pod tím mostem přidala s krabičákem..)))
  ..jak s podpisem????
  ..až budeš úplně slavný..budu machrovat..že mám tvou prvotinu..první vydání s podpisem!!!!

  Komentář vložen: 15.09.2011 23:19jpe |

  Eddie, gratuluji ke knize, po výplatě si ji rád objednám. Zaujalo mě i nakladatelství, které Ti ji vydalo.

  Komentář vložen: 15.09.2011 16:36J.Švejcárek |

  Eddie, asi to necháme až na druhou knížku - ty budeš blíž ke spisovatelství a já k tomu podmostí.

  Komentář vložen: 15.09.2011 14:32ingridS |

  Moc blahopreju, urcite to bude pekna knizka, kdyz hlavni hrdina neni zavisly na heroinu, nesouloží desetkrát za den a nemá přebujelé sebevědomí...:-D

  Komentář vložen: 14.09.2011 22:22Eddiesiska |

  Jansvey: Je to tak, hromada současnýho umění je úplně vytržená z reality (ale tím špatným způsobem, ne nějak hravě imaginačním)...a díky za pochvalu, pochybuju, že jsem jí hoden.

  Švejci, to už jsme (aspoň já, ty asi dýl) tu dva roky?! Jak je to možný? A kdyby to aspoň trochu vyšlo, na krabicový nezapomenu, svoje banální sliby zpravidla plním:-)

  Komentář vložen: 14.09.2011 21:26J.Švejcárek |

  Eddie, už je tomu skoro dva roky, co jsem si tu zahrál na Sybilu a to spisovatelství ti prorokoval. Tak doufám, že si nezapoměl na to slíbený krabicový víno... co nejdříve upřesním most!

  Komentář vložen: 14.09.2011 20:20Jansvey |

  To je právě to co na tobě obdivuji (kromě jiného) - takovou tu prostou a až mrazivě reálnou realitu... ostatně, když čtu některé knihy nebo koukám na současné filmy, donekonečna si kladu otázku: o kom to proboha je?

  Komentář vložen: 14.09.2011 20:14eddiesiska |

  To máš pravdu, mrtvoly moc nevedu:-) Je to vlastně (tvrdím trochu odvážně) poměrně realistický záznam jedné generace (a nejen to, jsou tam i povídky na jiný téma, i když takřka všechny se vážou na jednoho hrdinu)...vlastně celá kniha je založená na tom, že mě štvalo, jak zkreslenej obraz teenagera téměř všechny dosud vyšlý knihy podávaj. Většina puberťáku opravdu není závislá na heroinu, nesouloží desetkrát za den a nemá přebujelé sebevědomí...

  Komentář vložen: 14.09.2011 20:03Jansvey |

  Já si to myslel:-)

  To rozhodně chci, když vidím tu ukázku tak je jasný že to bude o dost lepší než všechno co jsem tu poslední dobou z povídek četl... a hlavně určitě nebude na konci každé povídky mrtvý dítě nebo umírající maminka. Tím je to tu úplně zamořený.

  Komentář vložen: 14.09.2011 19:50eddiesiska |

  Ne ne, tu anotaci psal můj redaktor :-)

  Kniha bude kromě internetových obchodů k dostání v normálních knihkupectvích (Luxor, Kosmas, atd...)...budu fakt hrozně rád, když si ji budeš chtít koupit:-)

  Komentář vložen: 14.09.2011 17:33Jansvey |

  P.S. to 'autor o knize', to jsi nepsal ty, že ne?

  Komentář vložen: 14.09.2011 17:31Jansvey |

  Půjde to koupit v normálním obchodě? Já strašně nerad nakupuju na internetu...

  Komentář vložen: 14.09.2011 13:57Eddiesiska |

  Díky moc, Zarkene;-)

  Komentář vložen: 14.09.2011 13:46P.F.Zarken |

  Pavle, gratulace a hodně čtenářů k tomu***