Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Rozhovor s TomasPytlik

Ptejte se vítěze soutěže Literární talent 2015. Své dotazy na Tomáše Pytlíka můžete pokládat od 18.12. do 26.12.2015. V následujících 5-ti dnech budou potom vaše dotazy zodpovězeny.

Jméno: Tomáš Pytlík

Moje motto: „A nyní něco úplně jiného!“

E-mail: tomas.pytlik@gmail.com

Věk: 29

Sbírky: Bleskovídky

Úspěchy: www.tomaspytlik.cz

Město: Ostrava

Oprávnění: Autor


Oblíbenost: (4)

foto
Literární díla autora (zobrazit)
Astralis - 24.06.2014 (Vtipné) - 4 komentářů
Ďábel pod vanou - 11.04.2013 (Vtipné) - 47 komentářů
Katapult - 13.06.2015 (Vtipné) - 14 komentářů
Kruhy - 08.04.2013 (Sci-Fi, fantasy) - 12 komentářů
Neobuté dobrodružství pana Selbyho Ippsena - 31.08.2015 (.ostatní) - 61 komentářů
Pan Troubel leze na kopec - 28.12.2013 (Tajemné, záhadné) - 10 komentářů
Tvář Jacoba Lemonta - 22.04.2013 (Detektivní) - 6 komentářů
Udivený Mudžumbu - 31.12.2014 (.ostatní) - 14 komentářů
Všichni scifisti jdou do nebe - 10.09.2013 (Vtipné) - 38 komentářů
Zhouba nočních můr - 06.11.2014 (Vtipné) - 96 komentářů
Položit dotaz

Pro položení otázky musíte být registrovaný.
Vloženo: 2015-12-25 18:27:58Dotaz od: Goalissimo
Ahoj, Tome.
Gratuluju k vítězství a přidávám jednu záludně jednoduchou otázku. :)

Proč píšeš?

Ať se ti daří i nadále a nejen v tomhle řemesle...
Vloženo: 2015-12-30 18:30:13Odpověď
Ahoj Vítku,

děkuji za gratulaci. Jednoduché otázky mívají obvykle složité odpovědi. Abychom našli tuhle, budeme muset začít na místě zvaném -

- nekonečný Vesmír! Chladná, matematicky přesná, neustále se rozpínající prázdnota. Najdete v ní tolik smilování jako v srdci rozvodového právníka a tolik představivosti jako má borová šiška. A pak přijdou lidé. Malí a měkcí obyvatelé planety Země, kteří si začnou ten neúprosný orloj proplétat příběhy. Vypráví si o lásce, o spravedlnosti, o dobru a o zlu a jako by to nestačilo, tváří se jako by to všechno bylo skutečné, jako by snad tohle měl být pravý vesmírný řád. Uprostřed Vesmíru si stvoří vlastní vesmír - Vesmír příběhů. Dobrý příběh dokáže otevřít lidskou mysl. Dokáže ji udělat radostnější, moudřejší nebo ji dovolí prožít představy, které sama předtím vytvořit nedokázala. Píšu, protože doufám, že se mi podaří takové příběhy napsat, udělat s nimi náš Vesmír příběhů trochu lepším místem a oddálit ho od temnoty a nicoty Vesmíru skutečného.

Děkuji za zajímavý dotaz a tobě ať se daří neméně skvěle :)
Vloženo: 2015-12-24 00:31:40Dotaz od: admin
Tak ode mě ještě dva dotazy... Co ty a Malý princ? Co ty a poezie? :-) Díky.
Vloženo: 2015-12-29 13:54:33Odpověď
Malého prince by si prý měl člověk za život přečíst alespoň dvakrát. Jednou jako dítě a jednou jako dospělý. Nakonec údajně zjistí, že si je do čtenářského deníku může zapsat jako dvě naprosto různé knihy. Já jsem to zatím stihl jen kdysi dávno jako dítě, ale už teď Malý princ figuruje na seznamu knížek, které mám v úmyslu předčítat svému dítku. Tedy až bude ochotné mě poslouchat :)

Já a poezie kolem sebe chodíme po špičkách a vrháme jeden po druhém opatrné pohledy. Do našeho vztahu totiž v minulosti osud zarazil tři těžké hřeby. Za ten první může základní škola, kde mi prezentovali báseň jako složitou hádanku, po jejímž přečtení bylo potřeba odpovědět na otázku, co tím chtěl autor říct. Pokud člověk našel ve verších jiný význam než učitel ve svém manuálu, byl odměněn seřváním a označením za hlupáka. Druhý hřeb jsem zasadil já osobně, když jsem se na střední škole pokoušel poezii sám tvořit. Čtenáři, kterým jsem svá dílka recitoval, z nich ovšem byli přinejmenším rozpačití. Nejspíš se báli, že se nakonec zeptám, co jsem tím chtěl říct a pak je seřvu a označím za hlupáky. Poslední hřeb přidal internet. Když jsem zjistil, že v síti existuje něco jako literární weby, našel jsem na nich také poezii. Asi jsem neměl při výběru šťastnou ruku, protože jak se zdálo, putovaly netem verše jen na dvě témata: "Och bože, svět je tak zlý" a "Och bože, nikdo mě nemá rád". Pro všechny případy - kdybych něco nepochopil - jsem se před zrcadlem seřval a označil za hlupáka. Postupem času jsem na čtení poezie abdikoval, ovšem člověk nemá míti nic za definitivní, takže pokud mi chcete poslat tip na svou oblíbenou sbírku nebo autora, budu za něj moc vděčný. Třeba zafunguje jako kleště na mé hřeby :)

Nemáš zač, Honzo, děkuji já.
Vloženo: 2015-12-21 10:23:58Dotaz od: Tonda
Já to vezmu bleskově, ale ty nikoli a pěkně vysvětlíš proč, souhlas? Takže -

- Zeměplocha nebo Středozem?
- kachna se zelím nebo guláš se šesti?
- horor nebo komedie?
- vynášení smetí nebo mytí nádobí? (tady si můžeš vybrat, jestli se ptám, co z toho máš rád nebo nesnášíš :-))
- Vánoce nebo Velikonoce?
- Colombo nebo Jessica?
- Frodův prsten nabo Harryho hůlka?
- Star Wars nebo Star Trek?

Máš spoustu času na přemýšlení, takže jsem si jistej, že dostanu plnohodnotný odpovědi, za který se jako výherce nejkvalitnější webový literární soutěže nebudeš stydět :-)

Hezký svátky a měj se.
Vloženo: 2015-12-28 14:38:19Odpověď
S dovolením jsem moc nepřemýšlel a odpovídal spontánně. Určitě tě ale potěší, že v povětšinou v souvětích a větách rozvitých :)

1. Volím Zeměplochu bez jakéhokoli zaváhání. Obsahuje více vtipu, více lidskosti, více moudrosti a mnohem více čarodějů (i když jen málokterého byste dokázali najít, kdyby se objevil Balrog :)). Navíc jakkoliv je práce pana Tolkiena precizní, to, co dokáže psaným slovem Terry Pratchett, nemá v Mnohovesmíru obdoby.

2. Ani jedno, pane vrchní. Kdybys mi držel nůž na krku, tak bych asi bral tu kachnu. A kdyby ses náhodou ochomýtal kolem s bramborákem, tak bych šel s nožem po krku zase já tobě.

3. Komedie. Mám rád tajemno, mám rád napětí a mám rád strašidelno, ale filmy, které se člověka snaží každou vteřinou stopáže přinutit, aby si nakropil do textilu, moc nemusím :)

4. Obojí je docela otrava, ale u mytí nádobí alespoň můžeš odstavit mozek na jinou kolej a dělat s ním něco užitečného. Při vynášení odpadků je nutno být ve střehu - je potřeba najít popelnice a dát si pozor, aby odpadky byly to jediné, co v nich skončí.

5. Beru Vánoce. Svátky světla uprostřed tmy. Čas, kdy se dějí zázraky (pokud se najde někdo, kdo se o ně nenápadně postará). Ne že bych si neužíval alkohol a švihání holek proutím, ale Vánoce prostě mají své kouzlo.

6. Televizní detektivové jsou jako stará auta - nikdy vás tak úplně neomrzí. Alespoň takhle to tvrdí moje žena. Docela se mi líbí, že ty seriály běží pořád dokola a stejně najdete díl, který jste ještě neviděli. No nic, budu se pomalu loučit. A ještě jsem si vzpomněl - to mě povězte, kdy ta Jessica vlastně píše, když pořád někde lítá a vyšetřuje? To mi vážně nejde na rozum. (Stačí to jako odpověď? :))

7. Beru hůlku. S prsteny přichází jenom samé potíže. Ani se nenadějete a už vás tlačí někam k nějaké hoře. A ještě musíte jít pěšky. Všichni orli jsou nejspíš na dovolené nebo na návštěvě u tetiček. Zlatá hůlka. Za trochu té neviditelnosti ty problémy nestojí.

8. Star Wars. Trhani, pašeráci a lodě plné (vesmírného) prachu jsou mému srdci tak nějak blíž než vypulírované uniformy a lesknoucí se hvězdolety. Navíc v bitvě fandů na conu bych kolem sebe raději mával světelným mečem než chytrými řečičkami :)

Díky za super otázky a vše nej do nového roku.
Vloženo: 2015-12-21 00:26:47Dotaz od: admin
Ahoj Tome, tak zkusím rozhovory odstartovat svými několika dotazy, na které bych se rád zeptal. Samozřejmě ještě jednou gratuluji k celkovému vítězství a jdeme si povídat...

1) Jak dlouho se věnuješ psaní? V kolika letech přišla první múza a kdy sis uvědomil, že Tě psaní baví víc než ostatní a že jsi v psaní opravdu "dobrej"?

2) Je pro tebe portál Pište-Povídky.cz první zkušeností s literárními weby? Líbí se ti tu?

3) Na tvém blogu jsem se dozvěděl, že jsi čerstvým tatínkem - gratuluji! Ve svém článku na blogu docela poutavě popisuješ jak se změnil tvůj každodenní svět a život http://tomaspytlik.net/blog/2015/11/Byti-tatou.aspx Nemáš v plánu nové zkušenosti s péčí o dítě zahrnout do některé své humorné povídky? Většinou ženy s dětmi si zakládají obchody s dětskými doplňky, či se z ničeho nic rozhodnou psát pohádky... co můžeme čekat od tebe? :-)

4) Jsi různorodý autor - scif-fi, ale i humorné povídky, kde všude čerpáš inspiraci?

5) Co tě baví v reálném životě kromě psaní a novorozeného syna nejvíce? Máš nějaké další oblíbené aktivity?

6) Vydal jsi nebo chystáš se vydat knihu, až ti to čas (a tvůj malý synek) umožní?

Předem díky za odpovědi. :-)
Vloženo: 2015-12-28 14:09:26Odpověď
Ahoj Honzo, díky za gratulaci a zde jsou mé části povídání :)

1. Psaní se věnuji od třetí třídy. Vlastně to byl nápad mého kamaráda. Nebyl spokojený s tím, jak skončila epizoda Maigreta, kterou viděl včera večer a tak k ní psal pokračování. Přišlo mi to jako zábavný nápad a tak jsem se začal opičit. Vytrhl jsem pár stránek ze sešitu nějakého předmětu, na který bylo dobrého sešitu stejně škoda, a na zbytek listů napsal svou první povídku. Já a psaní jsme ovšem udržovali v průběhu let komplikovaný vztah, ve kterém jsme se vzájemně přitahovali a odpuzovali, takže nemůžu s čistým svědomím říct, že už dvacet let skutečně píšu. Spíš dvacet let jako autor přemýšlím :) V průběhu té doby jsem svůj - pro nedostatek lepších výrazů řekněme - talent nechával volně plynout a průběžně se zlepšoval. Teprve v posledních dvou třech letech jsem převzal otěže a začal psát a studovat psaní mnohem intenzivněji. Jestli jsem v tom "dobrej", jsem si zatím neuvědomil, ale najdou se takoví, co to tvrdí :))

2. Pište-povídky.cz je můj první a přiznám se, že ne jediný literární server, ale jedním dechem musím dodat, že se tady cítím jako Mozart v Praze: Mí Pištepovídkáři mi rozumí.

3. Opět děkuji za gratulaci. Rád bych vzbudil dojem, že ode mě můžete čekat absolutně cokoliv :)) Je pravda, že občas Sebíkovi vyprávím pohádky, nad kterými nám oběma zůstává rozum stát a že už jsem si párkrát udělal poznámku či dvě. Takže kdo ví? :)

4. Drze odpovím citátem Arthura Millera: "Přál bych si, abych to věděl. Chodil bych tam pak častěji." :)

5. Jsem si jistý, že jsem před narozením synka nějaké koníčky měl, ale vzpomínám si na ten čas jen velmi matně :) Naštěstí náš byt vydává určitá svědectví. V rohu u skříně stojí zaprášená kytara. Hned vedle je poměrně obsáhlá a dobře udržovaná knihovna. Taky máme velkou televizi a nedávno jsem narazil na párek vzdáleně povědomých cyklistických rukavic a několikrát seprané lístky do divadla.

6. Knihu jsem nevydal (pokud nepočítáme Neobuté dobrodružství pana Selbyho Ippsena ve formě ebooku). Knihu bych vydal rád, ale problém tkví v tom, že pokud chce někdo vydat knihu, pak ji musí nejdříve napsat. To je dobrodružství, do kterého teprve pomalu strkám nos a můj synek se stará o to, abych ho tam neměl moc dlouho a někdo mi ho náhodou nepřivřel.

Nemáš vůbec zač, bylo mi potěšením.